Festival concurs “Ana Munteanu” – Editia V-a – 13 – 14 Octombrie 2014 – Primaria Comunei Buchin

Festival concurs “Ana Munteanu” – Editia V-a – 13 – 14 Octombrie 2014

afis 2014CONSILIUL JUDETEAN CARAS – SEVERIN

CENTRUL JUDETEAN PENTRU CONSERVAREA SI PROMOVAREA

CULTURII TRADITIONALE CARAS – SEVERIN

CONSILIUL LOCAL BUCHIN

PRIMARIA BUCHIN

CAMINUL CULTURAL BUCHIN

Festival concurs “Ana Munteanu”

Editia V-a – 13 – 14 Octombrie 2014

Buchin, Caras – Severin

Festivalul National de muzica populara “Ana Munteanu” se va desfasura in comuna Buchin, judetul Caras – Severin, loc in care a vazut lumina zilei doinitoarea Banatului Ana Munteanu.

Prezenta actiune cultural – artistica isi propune sa puna in valoare muzica populara autentica, sa descopere si sa promoveze noi talente.

Festivalul – concurs “Ana Munteanu” se va desfasura pe doua sectiuni de interpretare vocala:

• sectiunea I: tineri interpreti 16 – 40 ani

• sectiunea II: rapsozi populari peste 40 ani

Fiecare concurent va prezenta doua piese diferite ca factura, ritmica si melodica:

• o doina (balada) fara acompaniament orchestral

• un cantec ritmat, cu acompaniament orchestral

Acompaniamentul va fi sustinut de orchestra festivalului.

Concurentii vor fi prezenti in data de 13 Octombrie 2014, orele 1000 la Caminul Cultural din loc. Buchin, unde va avea loc preselectia.

Concursul propriuzis, va incepe in jurul orelor 1800 pe scena amenajata la Caminul Cultural din localitatea Valea Timisului.

A doua zi a festivalului, 14 Octombrie, orele 1800 va avea loc premierea si gala laureatilor, urmand ca seara sa se incheie cu un spectacol sustinut de interpreta Ana Munteanu si alti invitati cu renume in muzica populara, pe scena amenajata la Caminul Cultural din localitatea Buchin.

Juriul va fi alcatuit din personalitati de marca in domeniul folclorului.

Organizatorii vor asigura cazarea si masa, transportul fiind suportat de catre participanti.

Concurentii se vor inscrie in concurs pana cel mai tarziu in data de 12 Octombrie prezentand totodata si partitura pentru melodia a doua.

Inscrierile se fac la Centrul judetean pentru cultura al judetului Caras – Severin, in localitatea Resita, str. Fagarasului, nr. 12 A, telefon 0255/226698, e-mail centrucultura@yahoo.com sau la Primaria Buchin, str. Principala, nr. 4B, tel 0255/516163, fax. 0255/516151, e-mail primar@primariabuchin.ro.

Pentru informatii suplimentare, va rugam sa va adresati la nr. Tel. 0723/667767 – doamna Florica Frant

PRIMAR,                                           DIRECTOR FESTIVAL,

Gheorghe Coila                                                 Florica Frant

Fisa de inscrisere poate fi descarcata accesand link-ul: fisa de inscriere